Islam

English

Deutsche

Italiana

Polska

Svensk

ελληνικά

汉语

اردو 

Française

Eesti

Nederlands

Português

Türkçe

Русский

日本語

العربية

Bosanskom

Española

Norsk

Suomi

 

 

 

فارسی

 

Müslüman are izlemek -in Islam. bir -in belgili tanimlik üç daha büyük monotheistic din içinde belgili tanimlik dünya, Islam seslenmek için tam kabul etme -in ve boyun egme -e dogru belgili tanimlik hocalik ve yardim -in mabut. kimse -ebilmek olmak a Müslüman, ne olursa olsun -in cins, yaris, ya da uyrukluk, yaninda reciting a bildiri -in güven ve kucaklama a lifestyle ahenkli ile Islam ilke özgül icraat, dahil oruçluk, günlük dua, ve belgili tanimlik hac -e dogru Mecca, are iyice düsünüp tasinmak belgili tanimlik direk -in Müslüman ruhanî hayat.

Var an deger biçmek 1.3 milyar Müslüman worldwide. onlar yasamak içinde her dünya bölge ve mensup adl farkli kültür ve budunsal topluluk. belgili tanimlik 10 ülke ile belgili tanimlik büyük Müslüman nüfus, içinde inme düzen, are Indonesia, Pakistan, Bangladesh, Hindistan, hindi, Iran, Misir, Nigeria, ve çini. -in bunlar, biricik Misir bkz. be an Arap ülke, ve -e ragmen belgili tanimlik stereotypes, biricik 193 milyon -in belgili tanimlik dünya Muslims—15 -e dogru 18 algilamak -in belgili tanimlik total—are Arap.

Islam bkz. be a sistem -in dinsel güven ve an tüm- kusatmak yasanti. belgili tanimlik kelime Islam gelmek --dan belgili tanimlik kelime salata, hangi vasita boyun egme ya da baris Müslüman inanmak adl. su mabut ( Allah) kâsif -e dogru belgili tanimlik yalvaç yalvaç Mohammad belgili tanimlik kural yönetmek toplum ve belgili tanimlik dogru davranis -in toplum aza. o bkz. be görev olarak yükletilmis üstünde belgili tanimlik bireysel bu yüzden -e dogru yasamak içinde a tarz buyurmak yaninda belgili tanimlik kâsif kanun ve üstünde belgili tanimlik halk -e dogru kurmak belgili tanimlik mükemmel insana iliskin toplum üstünde yerküre gör kutsal emir. Islam tanimak hayir fark arada kilise ve durum. belgili tanimlik fark arada dinsel ve dünyevi kanun bkz. be a yeni gelisme adl. su yansitmak belgili tanimlik daha söylemek rol -in belgili tanimlik durum içinde toplum, ve bati ekonomik ve kültürel nüfuz. belgili tanimlik çarpma -in din üstünde günlük hayat içinde Müslüman ülke bkz. be uzakta azam --dan adl. su kurmak içinde belgili tanimlik bati ondan beri ortaçag.

Belgili tanimlik sorumluluk tasiyan -in Müslüman biçim belgili tanimlik bes direk -in Islam, hangi koymak ileri belgili tanimlik icraat gerekli -e dogru göstermek ve güçlendirmek belgili tanimlik güven. bunlar are belgili tanimlik recitation -in belgili tanimlik sah (" yok mabut ama mabut ve yalvaç Mohammad bkz. be onun yalvaç"), günlük dua ( salata), almsgiving (Zakat), oruçluk (Sawm), ve hac (Hajj).

Belgili tanimlik inanmak bkz. be -e dogru dua etmek içinde a buyurmak tarz -den sonra purification -den geçerek dinsel törene iliskin abdest her gün vasil safak, ögle vakti, midafternoon, günbatimi, ve nightfall. buyurmak genuflections ve prostrations eslik etmek belgili tanimlik dua, hangi belgili tanimlik ibadet ezberden okumak dis yüzey bkz. towards Mecca. her ne zaman olanakli men dua etmek içinde cemaat vasil belgili tanimlik cami ile an imam, ve üstünde Cuma yapmak a özel güç -e dogru yapmak öylesine. belgili tanimlik Cuma ögle vakti dua saglamak belgili tanimlik firsat için hafta dinsel konusma yaninda dinsel liderlik. kadin milleti -ebilmek da dikkatini vermek halk için ibadet vasil belgili tanimlik cami, nereye onlar are ayirmak --dan belgili tanimlik men, -e karsin en sik sik kadin milleti dua etmek vasil ev. A özel görev, belgili tanimlik müezzin, içine a ezan -e dogru belgili tanimlik bütün halk vasil belgili tanimlik ayirmak saat o disari -in earshot karar vermek belgili tanimlik zaman yaninda belgili tanimlik günes. belgili tanimlik Aazan ( Arapça için ilan) bkz. be belgili tanimlik seslenmek ya da davet -e dogru halk için dua duyurmak yaninda belgili tanimlik müezzin (crier) --dan belgili tanimlik cami iki kere günlük bilcümle Müslüman ülke. içinde küçük cami belgili tanimlik müezzin vasil Azan durgunluk vasil belgili tanimlik kapi ya da vasil belgili tanimlik yan -in belgili tanimlik yapi; içinde büyük kendisi o almak yukariya onun durum içinde belgili tanimlik minare.

Belgili tanimlik dokuzuncu ay -in belgili tanimlik Müslüman takvim bkz. be Ramazan, a dönem -in zorunlu oruçluk içinde commemoration -in yalvaç Mohammad's alindi -in God's açiga vurma. -den geçerek belgili tanimlik ay tüm ama belgili tanimlik hasta ve güçsüz, gebe ya da lactating kadin milleti, er nöbetçi, seyahat etmek üstünde gerekli seyahat, ve genç çocuk are enjoined --dan eating, içmek, duman, ya da cinsel birlesme sirasinda belgili tanimlik gün isigi saat o yetiskin mazur are mükellef -e dogru dayanmak an esdeger hizli vasil onlarin earliest firsat. A festival ile ilgili sofra kirilmak belgili tanimlik günlük hizli ve açilis a gece -in sölen ve kutlama. belgili tanimlik dindar su kuyusu- -e dogru- yapmak olagan yapmak küçük ya da hayir is sirasinda bu dönem, ve biraz is kapatmak için tüm ya da bölüm -in belgili tanimlik gün. ondan beri belgili tanimlik ay -in belgili tanimlik delilik yil dönmek -den geçerek belgili tanimlik günesle ilgili yil, Ramazan çaglayan vasil çesitli mevsim içinde farkli yil. A büyük sinav -in disiplin vasil birisi zaman -in belgili tanimlik yil, a hizli adl. su çaglayan yazin zaman koymak sert sikinti üstünde o kim -meli yapmak fiziksel is.

Tüm Müslüman, hiç olmazsa bir kez içinde onlarin ömür, -meli yapmak belgili tanimlik hajj -e dogru Mecca -e dogru katilmak içinde özel aliski held orada sirasinda belgili tanimlik on ikinci ay -in belgili tanimlik delilik takvim. yalvaç Mohammad enstitü bu ihtiyaç, degisiklik yapmak pre- Islam gelenek, -e dogru üzerinde durmak yer birlestirmek ile mabut ve Abraham (Hadrat Ibrahim), esasli -in monotheism ve baba -in belgili tanimlik Arap -den geçerek onun ogul Hadrat Ismail.

Belgili tanimlik be. daha az direk -in belgili tanimlik güven, hangi tüm Müslüman pay, are jihad, ya da belgili tanimlik Haçli Seferi -e dogru korumak Islam emlâk, güven, ve tesisat; ve belgili tanimlik ihtiyaç -e dogru yapmak iyi insaat ve -e dogru kaçmak tüm fena düsünüs, kelime, ve is üstelik, Müslüman anlasmak üstünde kesin temel ilke -in güven müstenit belgili tanimlik hocalik -in belgili tanimlik yalvaç yalvaç Mohammad: var bir mabut, kim bkz. be a birim kutsal varlik içinde karsitlik -e dogru belgili tanimlik Trinitarian güven -in Hristiyan; yalvaç Mohammad, belgili tanimlik son -in a içini kaplamak -in yalvaç baslangiç ile Abraham ve dahil Moses (Hadrat Musa) ve Isa (Hadrat Isa), was seçilmek vallahi! -e dogru armagan onun haber -e dogru insanlik; ve var a genel yenileme üstünde belgili tanimlik son ya da yargi gün.

Belgili tanimlik Müslüman yil bkz. have iki dinsel senlik--Id al Adha, a kurbanla ilgili senlik üstünde belgili tanimlik onuncu -in Dhu al Hijjah, belgili tanimlik on ikinci ay; ve Id al Fitr, belgili tanimlik senlik -in kesir belgili tanimlik hizli, hangi kutlamak belgili tanimlik son -in Ramazan üstünde belgili tanimlik önceden sal, belgili tanimlik onuncu ay. -e dogru Sünnî bunlar are belgili tanimlik en önemli senlik -in belgili tanimlik yil. her son üç ya da dört yasam, sirasinda hangi insanlar kusanmak onlarin en iyi giydirmek, ziyaret etmek, kutlamak, ve en iyi armagan üstünde her diger. içinde ekleme, gömütlük are giderilmek. Id al Fitr bkz. be namli daha sevinçli, ayni derecede o isaret belgili tanimlik son -in belgili tanimlik sikinti -in Ramazan. kutlama da almak yer, -se bile be. daha az genis, üstünde belgili tanimlik yalvaç dogum, hangi çaglayan üstünde belgili tanimlik on ikinci -in kuduz hastasi al Awwal, belgili tanimlik üçüncü ay, ve üstünde belgili tanimlik önceden Muharram, belgili tanimlik baslangiç -in belgili tanimlik yeni yil.

Pay

Sirasinda onun ömür, yalvaç Mohammad held her ikisi ruhanî ve zamanla ilgili liderlik -in belgili tanimlik Müslüman halk. dinsel ve dünyevi kanun içine karistirmak, ve tüm Müslüman -si olmak geleneksel be müptelâ pay, ya da dinsel kanun. A etrafli yasal sistem, pay gelismis yavas yavas -den geçerek belgili tanimlik ilk dört yüzyil -in Islam, herseyden önce -den geçerek belgili tanimlik accretion -in misal ve yorum yaninda çesitli -e yargiçlik etmek ve derin bilgi. sirasinda belgili tanimlik onuncu yüzyil, yasal fikir began -e dogru sert içine otoriter resmi karar, ve belgili tanimlik mecazî bab al ijtihad (kapi -in yorum) yumuk. ondan sonra, tercihan --dan yüreklendirmek bükülgenlik, Islam kanun üzerinde durmak bakim -in belgili tanimlik durum quo.

Belgili tanimlik kelime “Islam” vasita “submission.” A “Muslim,” bu yüzden, bkz. be bir kim boyun egmek -e dogru belgili tanimlik -ecek -in mabut. pay, sik sik tercüme etmek ayni derecede “Islamic law,” bkz. be hiçbiri a belge ne de a sifre içinde belgili tanimlik siki duyu, ama tercihan an amalgamation -in scriptural (Quranic) emir, söz -in belgili tanimlik yalvaç Mohammed, türel resmi karar, ve yasal yorum muamele ile tüm görünüs -in toplumsal, ekonomik ve siyasal hayat, benzer -e dogru Musevî Halakhic kanun.

Islam, begenmek Yahudilik, bkz. be a din -in dava – o bkz. be belgili tanimlik yasal sifre, degil a teoloji, hangi kurulu belgili tanimlik ölçüt -in dogru ve yanlis, dogru ve uygunsuz davranis begenmek Halakhah, pay bkz. be inanmak -e dogru var olmak ordained vallahi! ve onun anlama yetenegi -e dogru var olmak toplam, sira --dan belgili tanimlik yücelik ülkü -e dogru belgili tanimlik dakika -in günlük hayat. düz belgili tanimlik kelime Halakhah ve pay, -si olmak benzer meal ve -ebilmek çevrilmek ayni derecede belgili tanimlik “path” ya da “road” -e dogru righteousness.

Içinde onun ülkü biçim, pay kesinlestirmek belgili tanimlik dogru -in tüm içinde an Islam durum. Fiqh bkz. be Islam hukuk; o biçim belgili tanimlik temel -in pay ve bkz. be a olusum -in devam eden yorum. böylece o bkz. be hiçbiri degismeyen ne de monolithic, ve -ebilmek almak farkli biçim içinde farkli ülke ya da --dan bir dönem -in tarih -e dogru baska. A klasik metin üstünde pay, yaninda belgili tanimlik ondört- yüzyil çok bilgili kimse, Ahmad ibn Naqib al- yanlis okumak, dagitmak ile a genis sira -in kul, dahil saflik -in kalp, oruçluk, bosanma, giybet, suç, ve kural -in savas.

Belgili tanimlik hudud -ebilmek var olmak tipik ayni derecede belgili tanimlik Islam “penal sifre buyurmak yaninda pay belgili tanimlik kural -in hudud tanimak punishable suç, belgili tanimlik tip -in meshut gerek -e dogru suçlu bulmak kimse -in a suç, ve belgili tanimlik ceza için çesitli suç.

Islam bkz. have hayir temel genel kavram -in vazgeçilmez dogru ve does degil izin vermek belgili tanimlik bireysel -e dogru zevk almak belgili tanimlik hürriyet -in hareket ve kurum tipik -in a demokrasi. içinde Islam Amerika, nereye var hayir seklî tanimak ayirma arada din ve kanun, cami ve durum, pay bkz. be enshrined ve armagan (yokluksa her zaman sürekli olarak alet) ayni derecede belgili tanimlik sonda gelen ve son açik ve kesin bir biçimde belirtmek -in belgili tanimlik kanun -in mabut, degil -e dogru var olmak gözden geçirip düzeltmek ya da reformulated yaninda sirf fani ve hataya düsebilir insana iliskin varlik. içinde Misir, cebir, ve Filistin, belgili tanimlik pay bkz. be hemen hemen aldirmamak ayni derecede a delâlet özgül tesri ya da yönetme siyaset üstünde adl çok önemli piyasaya çikarma belgili tanimlik artik Müslüman ülke, hangi evlat edinmek bati- tarz yasal ve siyasal sistem altinda sömürgeyle ilgili tutelage, enshrine Islam kanun içinde onlarin sifre ve olusum -e dogru çesitli derece bunlar millet sira --dan Pakistan, ile onun siddetli siyasal heyecan yere belgili tanimlik yorum ve yerine getirme -in pay, -e dogru Indonesia, a kendi- duyurmak dünyevi millet yani belgili tanimlik ev -e dogru daha --dan 180 milyon Müslüman.

Takfir - belgili tanimlik mahkumiyet -in a Müslüman yaninda baska Müslüman ayni derecede a kafir (i.e., inanmamak dis belgili tanimlik soluk -in Islam) -- bkz. be siki yasaklamak içinde belgili tanimlik Quran, belgili tanimlik Hadith, ve belgili tanimlik yazi -in adl yüksek Müslüman authorities. ama fatwas -in havari ve burada hem hem kufr zarfinda belgili tanimlik Müslüman ummah are hiçbiri az ne de uzakta içinde arada.

Den sonra yalvaç Mohammad's ölüm belgili tanimlik liderlik -in belgili tanimlik Müslüman halk consensually seçilmek Hadrat Abu Bakr, belgili tanimlik yalvaç baba- içinde- kanun ve bir -in onun earliest izlemek, -e dogru basarmak onu. vasil adl. su zaman biraz kisi bkz. favour Hadrat Ali, yalvaç Mohammad's kuzen ve belgili tanimlik koca -in onun kiz çocuk asiri yorgunluk, ama Ali ve onun taraftar ( belgili tanimlik Shia Ali, ya da eglenti -in Ali) sonunda tanimak belgili tanimlik halk seçme. belgili tanimlik en yakin iki halife ( halef)--Hadrat Umar, kim basarmak içinde milâdi, ve Hadrat Usman, kim took yeti içinde milâdi--zevk almak belgili tanimlik tanima -in belgili tanimlik bütün halk. ne zaman Ali nihayet basarmak -e dogru belgili tanimlik halife içinde milâdi, Muawiyah, vali -in Suriye, ayaklanma adina onun katil kinsman Uthman. -den sonra belgili tanimlik ortaya çikmak sivil savas, Ali hareket ettirmek onun ölüm cezasi verilebilir -e dogru Iraq, nereye o was katil kisaca orada -den sonra.

Hadrat Ali's ölüm sevdirmek belgili tanimlik son -in belgili tanimlik öylesine- seslenmek dört herkesin inandigina inanan caliphates ve belgili tanimlik dönem içinde hangi belgili tanimlik bütün halk -in Islam tanimak a tek halife Muawiyah duyurmak kendisi halife --dan sam kumasi. belgili tanimlik Shia Ali reddetmek -e dogru tanimak onu ya da onun içini kaplamak, belgili tanimlik Umayyad halife, ve geri çekmek içinde belgili tanimlik ilk büyük bölünme -e dogru kurmak belgili tanimlik dissident tarikat, malum ayni derecede belgili tanimlik Shias, çekmek belgili tanimlik alacak -in Ali's içini kaplamak -e dogru belgili tanimlik halife müstenit inis --dan belgili tanimlik yalvaç. belgili tanimlik büyük gerçek, belgili tanimlik Sünnî, yapismak -e dogru belgili tanimlik durum adl. su belgili tanimlik halife -meli var olmak oylayarak seçmek, ve yere belgili tanimlik yüzyil onlar -si olmak göstermek kendileri ayni derecede belgili tanimlik herkesin inandigina inanan dal.

Tarikat

 

 

 

 

 

 

 

Sayfa son güncellestirmek: , Sunday, September 04, 2005 11:23:55 -0400