Urdu

English

Deutsche

Italiana

Polska

Svensk

ελληνικά

汉语

اردو 

Française

Eesti

Nederlands

Português

Türkçe

Русский

日本語

العربية

Bosanskom

Española

Norsk

Suomi

 

 

 

فارسی

 

O bkz. be a ortak üzerine alma adl. su Urdu was dogumlu belgili tanimlik Mughal kamp in imparator Mohammad sah Jahan (1628-58) biraz zaman sirasinda belgili tanimlik ilk yari in belgili tanimlik onyedinci yüzyil. o bkz. be sert sasirtici adl. su bu bkz. be öylesine genis yaymak çünkü belgili tanimlik yandas in belgili tanimlik teori are öyle saglam yapili ayni derecede hirpalamak Mohammad edepsiz Azad, efendim Syed Ahmed han ve Mir Aman Dehlvi. bunlar yan hakemi are yazili e dogru almak belgili tanimlik yazmak düz ve vermek belgili tanimlik okuyucu a genel düsünce hakkinda bu daglik debatable, tartismaci ve ilginç piyasaya çikarma.

O bkz. be degil an basit is e dogru kazmak disari belgili tanimlik kök birisi dil, o ebilmek var olmak begenmek e dogru pinpointing belgili tanimlik baslangiç in a nehir : sen ebilmek almak bütünüyle farkli den sonuçlanmak dan tabi farkli yön. ama belgili tanimlik hal in Urdu bkz. be biraz farkli, hangi geçici belgili tanimlik is iki misli zor, ayni derecede biz ecek kesfe çikmak içinde ertesi gün yan hakemi.

Begenmek en diger dil in belgili tanimlik dünya, Urdu çok mars onun edebiyat den geçerek siir simdi eger biz toplu igne asagi belgili tanimlik ilk Urdu sair, biz meli muktedir izini sürmek asagi belgili tanimlik baslangiç in belgili tanimlik dil e dogru a dürüst derece. öylesine belgili tanimlik milyon dolar soru: kim was belgili tanimlik ilk Urdu sair.

Çesitli yanit si olmak be tutkucun bu soru hirpalamak Mohammad edepsiz Azad wrote içinde belgili tanimlik anit AabeHayat' (abihayat) iddia etmek adl. su Wali Deccani (1644-1707) bkz. be belgili tanimlik "Bava Âdem" ( kurmak baba) in Urdu siir belgili tanimlik içini kaplamak was gerili daha fazla sirt yaninda sonradan ortaya çikan arastirma ve belgili tanimlik bkz. honour was el yere e dogru Quli Qutub sah (1565-1610), a kral in Golkanda.

Rumca arastirma, her nasil, bkz. have dug düz derinlestirmek ve simdi Khawaja Masud Saad som baligi a namli Iranli sair kimin devir karis belgili tanimlik 12th yüzyil reklam bkz. be ekseriya kabul etmek ayni derecede belgili tanimlik ilk Urdu sair. belgili tanimlik zor durum burada bkz. be adl. su biz sakin si olmak birisi yazili Kalaam, i.e. yazili is, in Khawaja ile bizi, degil düz a tek shair ( ayakta durmak) ! tüm biz bilmek in onun yazi içinde Urdu ( belgili tanimlik dil was elbet degil malum bu sayede ad içinde o kere) bkz. be a söz yaninda Amir Khusrau (1253-1325) kim rapor içinde belgili tanimlik önsöz in onun ünlü kitap 'Ghuratul Kamal' adl. su Khawaja Masud Saad som baligi bkz. have onun Dewan ( siir toplama) içinde üç dil : Iranli, Türk ve Urdu.

Khawaja Masud Saad som baligi was a sakin in Lahore, hangi was belgili tanimlik ölüm cezasi verilebilir in padisah Mahmud Ghaznavi ve onun öncel dan 413H e dogru 583H, i.e 979-1030 reklam. belgili tanimlik ilk aktif etkilesim in güney Asya`ya ait dil ile Iranli meli si olmak mars sirasinda bu dönem çünkü büyük sayi in Iranli konusmak Müslüman sürü e dogru Punjab. belgili tanimlik ordu den olusmak in her ikisi belgili tanimlik yerel ve göçebe er. A dürüst sayi in vaiz ve Sufis, meselâ Hazrat Ali Hujveri sevilen bilmek ayni derecede veri Ganj bahsetmekmis (died 465) ve sah Yousuf (died 550) mars yaymak belgili tanimlik haber in Islam e dogru belgili tanimlik yerel nüfus. biraz çok in intermarriages meli si olmak almak yer. belgili tanimlik suh etkilesim arada belgili tanimlik kültür meli si olmak gerektirmek a ortak dil. o bkz. be düsünüs adl. su düz padisah Mahmud Ghaznavi ebilmek si olmak biraz tanidik ile belgili tanimlik yerel dil çünkü onun krala ya da kralliga iliskin damgalamak delmek an kitabe içinde Sanskrit üstünde bir yan ve Arapça üstünde öteki yan. biraz Hinduizm dininden olan kimse sair bkz. have da yazili Qasidas ( övgü) içinde bkz. honour in padisah Mahmud Ghaznavi içinde Sanskrit.

Profesör Hafiz Mahmud kaçmak içinde onun tarihi kitap "Punjab Mein Urdu" (Urdu içinde Punjab) vurgulu adl. su bu etkilesim arada belgili tanimlik yerel dil in Punjab ile Iranli in belgili tanimlik de koloniler kurmak gave dogum e dogru a protokol dil. ne zaman padisah Qutbud kulak tirmalayici ses Aibak (1150-1210) degisme ölüm cezasi verilebilir dan Lahore e dogru Delhi içinde 1193, yüz in bin in insanlar er, derin bilgi, muharrir, kabile, tüccar, yönetme isçi, sanatçi, Sufis ve diger göç en çalisan sinif ile onu ve took bu protokol dil ile onlari. bu dil ne zaman etkilesim ile belgili tanimlik yerel lehçe in Delhi ve muhit alan yavas yavas gelismis içine Rumca Urdu.

A çok önemli soru kalkmak vasil bu nazik zaman: hangi was ya da were belgili tanimlik dil varlik tekerlek parmagi içinde Delhi o esnada? e dogru yanit bu soru, biz si olmak e dogru derinlemesine arastirmak a küçük derinlestirmek içine tarih vakia, dogru içine belgili tanimlik tas yas!

O bkz. be ekseriya gerçek saymak adl. su belgili tanimlik Dravidians were belgili tanimlik orijinal ahali in güney Asya ve belgili tanimlik Aryans kayik onlari. ama hafriyat vasil çesitli yer içinde güney Asya si olmak göstermek adl. su belgili tanimlik Dravidians kendileri were belgili tanimlik istila etmek dan Iran ve onlar mesgul belgili tanimlik güney Asya uzun önce belgili tanimlik Moenjodaro ve Harrappa uygarlik belgili tanimlik yerli insanlar in güney Asya are malum ayni derecede belgili tanimlik günlük kabile, hangi are düsünüs e dogru var olmak ilgili e dogru belgili tanimlik bir yerin yerlisi in Avustralya. günlük insanlar tekerlek parmagi çesitli dil begenmek Bhel, Svara, Kaul, etc. belgili tanimlik dil in belgili tanimlik iki uygarlik intermixed ve gave dogmak e dogru yeni dil. o bkz. be ilginç e dogru not etmek adl. su adl kelime biz kullanilmis ortak içinde Urdu jhoNpaRee (kulübe), naanaa ( büyükbaba), saalaa (erkek kardes içinde kanun), aaNchal ( yara izi), gehnaa ( bilezik), kos ( mil), dhatooraa, karailaa (Zucchini), phaaTak ( kapi), DanDaa ( sopa), daalaan, DheeT ( inatçi), aRos tutukluya verilen izin, dhoom dhaam ( savurgan kutlama) etc. gerçek tarih sirt e dogru adl. su günlük dönem, bin in yil önce. etkilesim in belgili tanimlik istila etmek Dravidian ile belgili tanimlik günlük meli si olmak mahluk biraz yeni dil, seslenmek belgili tanimlik Dravidian dil.

Begenmek Müslüman akin in belgili tanimlik e ikna etmek vadi vasil belgili tanimlik çevirmek in belgili tanimlik millennium, a benzer akin in güney Asya bkz. have almak yer çevrede 3500 yil önce: belgili tanimlik akin in belgili tanimlik dürüst, uzun boylu, at sahip olmak ve kullanmak savasçi dan Eurasian bozkir, belgili tanimlik Aryans. belgili tanimlik Aryans deve içinde birkaç sallamak, yere a dönem in birkaç yüz yil üzerinde onlarin giris içinde güney Asya belgili tanimlik Aryans karsilasmak belgili tanimlik Dravidian dil o bkz. be ilginç e dogru not etmek adl. su Brahui, a canli dil tekerlek parmagi içinde Balochistan il in Pakistan, bkz. be da a Dravidian dil, ayni derecede are adl Dravidian dil begenmek Tamil, Malayalam, Telugu, etc. içinde belgili tanimlik cenubî bölge in güney Asya.

Aryans tekerlek parmagi katiksiz Aryan dil hangi sonradan yarmak içine Sanskrit tekerlek parmagi yaninda Aryans içinde güney Asya ve Avestan yaninda Aryans in Iran. o bkz. be ortak inanmak adl. su Aryan kabile dan Eurasia istila etmek Iran ve güney Asya ve onlar were yakindan ilgili. Sanskrit was belgili tanimlik dil tekerlek parmagi yaninda Aryan istila etmek ve yerel ahali tekerlek parmagi çesitli lehçe in Dravidian ve günlük dil. tabiati, yere zaman, dil in belgili tanimlik yönetici got karisik yukariya ile belgili tanimlik yerel dil belgili tanimlik senaryo varlik degil çok farkli dan ne olmak ile belgili tanimlik akin in Müslüman millennia sonradan. belgili tanimlik dil üretmek den sonra bu etkilesim are seslenmek Prakrits. ondan beri farkli Dravidian dil were tekerlek parmagi içinde farkli bölüm in belgili tanimlik ülke, adl tür in Prakrits deve içine varlik.

Bunlar Prakrits çünkü belgili tanimlik norm edebî dil ve belgili tanimlik seçkin sinif mars olaganüstü basari onlari için dinsel ve siyasal amaç. vasil ayni zaman, baska tip in dil, seslenmek belgili tanimlik yukariya Bhransas, were yavas yavas ortaya çikmak. süre belgili tanimlik Prakrits were büyük müteessir Sanskrit, belgili tanimlik yukariya Bharansas, varlik belgili tanimlik anadilini kullanan, tabure genis ayri dan Sanskrit.

Belgili tanimlik yukariya Bharansa dil si olmak üç daha büyük topluluk:

1. Belgili tanimlik Dravidian topluluk: ile içermek Tamil, Malayalam, Telugu, Brahui, etc.
2. Belgili tanimlik Pushachi topluluk: kusatmak Khari Boli, Sindhi, Punjabi, Siraiki, arka, Kashmiri, Hariyanvi, etc.
3. Belgili tanimlik Darda topluluk: hangi içermek Pakhtun ve Balochi.

Belgili tanimlik Pushachi topluluk bkz. have a dil seslenmek 'Khari Boli' hangi orijinal dan a tür in Prakrit, seslenmek belgili tanimlik Shorseni Prakrit. belgili tanimlik ad Khari Boli vasita "belgili tanimlik ayakta dil", hangi isaretlemek adl. su en fiil son vasil an "a", begenmek khaayaa, aayaa, etc. vasil hangi ayirmak o dan diger dil, hangi are seslenmek bir papazin ruhani bölgesi Bolis " belgili tanimlik oturma dil", nereye belgili tanimlik fiil olagan son vasil "o", begenmek khaa'io, aa'io, etc.

En dilbilimsel düsünmek adl. su bu Khari Boli, tercihan dan Brij Bhasha, was belgili tanimlik dil adl. su was tekerlek parmagi içinde Delhi ne zaman Müslüman gelmek.

Simdi Khari Boli was an izole, mahdut dil, karsilastirmak e dogru diger dil içinde yakin alan. çünkü her ikisi dil uygun olmak e dogru belgili tanimlik Pushachi topluluk, belgili tanimlik Khari Boli ve Punjabi were çok benzer. ne zaman belgili tanimlik Punjabi konusmak Müslüman girmek Delhi, onlar kurmak Khari Boli çok benzer e dogru Punjabi, hangi onlar bkz. have bilgili sirasinda onlarin kalmak in yakin iki yüzyil yasli sojourn içinde Punjab. onlar ebil anlatmak e dogru o kolayca ve yönetmek e dogru ögrenmek o çok çabucak. onlar gave belgili tanimlik dil a yeni hayat yaninda evlat edinmek o ve tanistirmak yeni kelime hazinesi ve sive. varlik belgili tanimlik dil in belgili tanimlik resmi karar toplumsal sinif, belgili tanimlik dil kisa bir süre içinde gelismek e dogru var olmak belgili tanimlik haberci in Rumca Urdu. içinde o erken kere, o bkz. have a güçlü etki in Punjabi, ama ayni derecede zaman yolcu, o baslamak gelismek onun kendi nitelik.

Daha dan birisi diger sektör in a toplum, belgili tanimlik dinsel derin bilgi ve vaiz lüzum e dogru temasta bulunmak ile belgili tanimlik çalisan sinif. belgili tanimlik Islam Sufis da did ayni sey; onlar adres yazmak ortak halk içinde onlarin kendi dil. belgili tanimlik ilk tekrar orani in kullanim in Urdu ayni derecede biz bilmek o deve dan a maruf Sufi, Baba üstesinden gelmek Ganj sallamak. Pir Shamsuddin Sabzwari (1241-1356), Pir Sadruddin (1300-1416), Pir Hasan Kabiruddin (1341-1449), Pir Tajuddin (d. 1449) ve Syed imam sah, (d. 1520) were da Sufis kim wrote siir içinde Urdu.

Belgili tanimlik ilk yazmak Urdu tümce adl. su biz bilmek in deve içinde belgili tanimlik biçim in a muhavere arada Baba üstesinden gelmek (died 1264) ve belgili tanimlik bayan hizmetçi in baska ünlü Sufi, Khawaja Burhanuddin. Baba üstesinden gelmek bkz. have da belgili tanimlik fark in yazi belgili tanimlik ilk parça in Urdu siir.

Baba üstesinden gelmek was çabucak basarmak yaninda an heybetli biçim, Amir Khusrau (1253-1325). onun was a multi boyut kisilik içinde belgili tanimlik dogru duyu in belgili tanimlik kelime. maada varlik a büyük Islam Sufi, a görkemli Iranli sair ve büyük olasilikla belgili tanimlik azamî orkestra sefi içinde belgili tanimlik tarih in güney Asya, Amir Khusrau durgunluk uzun boylu içinde belgili tanimlik dünya in Urdu hem hem. e karsin den kuskulanmak inat etmek yere belgili tanimlik authorship in birkaç in onun Urdu insaat, o undoubtedly oyuncu an önemli rol içinde köprü belgili tanimlik bosluk arada belgili tanimlik dil in belgili tanimlik seçkin sinif ve belgili tanimlik halk. adl in onun Geet ( sarki), Paheliyaan ( sasirtmak) ve kehmukarniyaan hareketsiz yenmek.

Içinde 1326, korkmak an yüksek saldirmak dan belgili tanimlik barbar mongol, belgili tanimlik tuhaf Delhi padisah Mohammad Tughlaq düzenli belgili tanimlik bütün nüfus in Delhi e dogru göç e dogru belgili tanimlik cenubî kent in Daulatabad âdeta 1100 km uzaga. belgili tanimlik emir was öylesine tüm kusatmak adl. su için a uzun zaman, belgili tanimlik sokak in Delhi were meskun yaninda çakal ve sirtlan.

Bin in insanlar died üstünde onlarin yol, adl daha uzanmak onlarin yeni anavatan. bunlar insanlar took ile onlari, ortasinda diger esya, onlarin dil da, ve kisa bir süre içinde Urdu was yankilanmak içinde belgili tanimlik yabanci havali in Deccan, nereye belgili tanimlik IndoAryan ve kisi Arapça Urdu meli si olmak be toplam yaban içinde an alan egemen olmak yaninda Dravidian dil. belgili tanimlik cenubî Behmanis hanedan kisa bir süre içinde sert ties ile belgili tanimlik kuzey ve, declaring Deccan ayni derecede an bagimsiz durum. bu secluded çevre in Deccan e hizmet etmek ayni derecede a katalizör için belgili tanimlik büyüme in Urdu, hangi was sonradan ortaya çikan adli Deccani. ayni derecede her zaman, belgili tanimlik Sufis oyuncu onlarin dilbilimsel rol ve Urdu edebiyat mars gözükmek. biraz insanlar düsünmek adl. su 'Mairajul Aashiqeen' yaninda Khawaja sargi Nawaz Gaisu Draz (died, 1421), bkz. be belgili tanimlik ilk Urdu düzyazi kitap. bu kitap was yazili bir ara içinde erken onbes yüzyil. var kanit adl. su belgili tanimlik Behmani yönetici kullanilmis Urdu ayni derecede a durum dil, a amil adl. su büyük katkida bulunmak e dogru onun büyüme. vakia, belgili tanimlik ilk 'SahibeDewan' (kisi in sair toplama) Urdu sair, padisah Quli Qutub sah (15651610), was a kral in belgili tanimlik Deccan durum in Golkanda. padisah Quli Qutub was a verimli sair ve bkz. have sol daha dan 50,000 birlestirmek içinde Deccani, Telugu ve Iranli.

Padisah Quli Qutub sah ayni zamana ait ve onun mahkeme baharatla kaynatmak Wajhi bkz. be a sinir tasi biçim içinde belgili tanimlik tarih in Urdu düzyazi. iyice düsünüp tasinmak ayni derecede belgili tanimlik ilk önemli Urdu düzyazi is, onun ölümsüz kitap 'Sab Ras' bkz. be hareketsiz taught içinde anne Urdu yön içinde biraz üniversite in her ikisi güney Asya. e karsin tercüme etmek dan a Iranli kitap, 'Sab Ras' söylemek an allegorical hikaye ile tam akicilik ve bkz. be iyice düsünüp tasinmak a edebî sasilacak sey karsidan karsiya belgili tanimlik tahta.

Belgili tanimlik ilk edebî is içinde Urdu bkz. be adl. su in Bidar sair Fakhruddin Nizami's Masnavi 'Kadam Rao Padam Rao' yazili arada 1421 ve 1434 A.D. Kamal han pas (Khawar Nama) ve Nusrati (GulshaneIshq, Ali Nama ve tarifeeIskandari) were iki büyük Urdu sair in Bijapur.

Tüm bunlar ilerlemek kaldirim dösemek belgili tanimlik yol için Wali Deccani (1635-1707) , belgili tanimlik ilk sair içinde bizim seçme in 100 kitap. o giderilmek Delhi biraz zaman içinde erken onsekizinci yüzyil ve mahluk tamamen a karistirmak içinde belgili tanimlik durgun su in simalî Urdu edebiyat, hangi bkz. have kötülesmek altinda belgili tanimlik etki in belgili tanimlik durum kefil Iranli ayni derecede mezkur Ingiliz kontu, Wali bkz. be sik sik seslenmek belgili tanimlik Âdem in Urdu siir. Urdu sair begenmek Siraj Aurangabadi (1715-1763) da hak etmek anma.

Wali's ikamet Delhi was öylesine esin adl. su o hemen delmek meyve içinde belgili tanimlik biçim in belgili tanimlik öylesine seslenmek altin dönem in Urdu siir. öyle dev ayni derecede Shaikh Zahuruddin Hatim (1699-1781 reklam), Mirza Mazhar JaneJanan (1699-1781 reklam), Mir Taqi Mir (1723-1810), Mirza Mohammad Rafi Sauda (1713-80), Khwaja Mir Dard (1721-85), ve Mir Hasan (1727-1786 reklam) were ortasinda a galaksi in diger adas adl. su yasamak içinde adl. su dönem. her in bunlar bkz. be hareketsiz e dogru var olmak geçmek içinde onlarin anilan siraya göre genres: Mir içinde Ghazal, Sauda içinde Qasida, Dard içinde Sufi siir ve Mir güçlük içinde Masnavi.

Belgili tanimlik 'Ghazal' içinde Urdu göstermek belgili tanimlik en sevilen biçim in indî siir, süre belgili tanimlik 'Nazm' in örnegi olmak belgili tanimlik objektif tür, sik sik mahsus öykü, tanimlayici, didactic ya da taslamali amaç altinda belgili tanimlik genis bas in belgili tanimlik Nazm biz ebilmek da katmak belgili tanimlik klasik biçim in siir malum yaninda özgül adas öyle ayni derecede 'Masnavi' (a uzun öykü siir içinde kafiye birlestirmek üstünde birisi bahis konusu: romantik, dinsel, ya da didactic), 'Marsia' (an agit geleneksel pinti e dogru commemorate belgili tanimlik sehitlik in Hazrat imam edepsiz, ulu in yalvaç Mohammad, ve onun arkadas in belgili tanimlik Karbala ün), ya da 'Qasida' (a panegyric yazili içinde övme in a kral ya da a asilzade), için tüm bunlar siir si olmak a tek baskanlik kul, mantikî gelismis ve bitirmek. her nasil, bunlar sair tür si olmak an yasli dünya hava hakkinda onlarin kul ve tarz, ve are farkli dan belgili tanimlik Rumca Nazm, zannetmek e dogru si olmak gelmek içine vogue içinde belgili tanimlik sonradan bölüm in belgili tanimlik ondokuz yüzyil.

Ortasinda öteki önemli muharrir in Deccani Urdu were sah mucize sayrimsak Ushaq (Khush Nama ve Khush Naghz), sah Burhanuddin Janam, baharatla kaynatmak Wajhi (Qutb Mushtari ve süvari kilici), Ghawasi (Saiful MulookO BadiUlJamal ve Tuti Nama), IbneNishati (Phul yasaklamak) ve tütün (BhahramOGuldandam). Wajhi's süvari kilici bkz. be iyice düsünüp tasinmak e dogru var olmak a saheser in büyük edebî ve felsefi deger kahraman Mohammed ya da kahraman Deccani (Diwan) was bir in belgili tanimlik en verimli Deccani sair in belgili tanimlik ortaçag dönem. o gelismis belgili tanimlik biçim in belgili tanimlik Ghazal. ne zaman onun Diwan ( toplama in Ghazals ve diger sair genres) uzanmak felsefi, belgili tanimlik sair in Delhi kim were mesgul içinde birçok parçalardan olusan siir içinde Iranli dil, were çok hayran birakmak ve onlar da mars yazi siir içinde Urdu, hangi onlar adli Rekhta.

Ne zaman belgili tanimlik Iranli kral Nadir sah (1688-1747) istila etmek ve esir alma Delhi içinde 1739, adl insanlar, dahil Urdu muharrir, sol Delhi ve sabit içinde sans, hangi kisa bir süre içinde gelismis ayni derecede belgili tanimlik yeni poyra in Urdu edebiyat. içinde belgili tanimlik baris çevre in sans, degil biricik siir ama düzyazi da iyi gelismek. Inshaullah han kiyiya wrote a görkemli hikaye, 'Rani Ketki Ki Kahani', içinde a dil kasten yoksun in düz a tek kelime in Iranli ve Arapça. biraz insanlar fikir adl. su Rani Ketki vakia belgili tanimlik ilk Urdu kisa öykü. sans den yapilmis onun yol ayni derecede belgili tanimlik üçüncü önemli merkez in Urdu siir ile Ghulam Hamdani ezme (1725-1824), Inshallah han kiyiya (1757-1817), Khwaja Haidar Ali Atish (1778-1846), Iman Baksh Nasikh (1787-1838), Mir Babr Ali anason (1802-74) ve Mirza salam Ali Dabir (1803-1875). o uzanmak onun yükseklik in üstünlük sirasinda belgili tanimlik onsekizinci ve ondokuz yüzyil.

Içinde belgili tanimlik ilk yari in belgili tanimlik ondokuz yüzyil, oyun mars gözükmek vasil Urdu sahne. belgili tanimlik ilk oyun yazari bkz. be inanmak e dogru var olmak Amant Lucknowi, ve onun oyun Indar Sabha bkz. be iyice düsünüp tasinmak ayni derecede belgili tanimlik ilk Urdu oyun.

Belgili tanimlik son Mughal imparator Bahadur sah Zafar was a sair ile yegane tarz, typified yaninda zor kafiye, asir kelime oyun ve kullanma in deyimsel dil. o bkz. have yazar dört iri Dewans. önce belgili tanimlik ulusal uprising in 1857, belgili tanimlik hükümdarlik in imparator Bahadur sah Zafar meshut belgili tanimlik konforlu siçramak in Urdu siir hemen izlemek yaninda belgili tanimlik sogumak rüzgar in sonbahar. Shaik Ibrahim Zauq was belgili tanimlik sah zihinsel içinde siir. en yakin e dogru Sauda o bkz. be iyice düsünüp tasinmak e dogru var olmak belgili tanimlik en digerlerinden iyi bestekâr in Qasidas (panegyrics). Hakim Momin han Momin wrote ghazals içinde a tarz mahsus onu. o kullanilmis ghazal herkese açik olmayan için tabir güçlü duygu in ask. birisi tanimlama in Urdu edebiyat ebilmek asla var olmak tam ezelî belgili tanimlik anma in Mirza Asadullah han Ghalib (1797-1869), kim bkz. be iyice düsünüp tasinmak ayni derecede belgili tanimlik azamî in tüm belgili tanimlik Urdu sair. ile onun ihtiras için orijinal, Ghalib brought içinde a Rönesans içinde Urdu siir. içinde belgili tanimlik posta Ghalib dönem, Dagh (b. 1831) ortaya çikmak ayni derecede a farkli sair, kimin siir was mümtaz yaninda onun saflik in sive ve kolaylik in dil ve düsünüs.

Rumca Urdu edebiyat örtmek belgili tanimlik zaman dan belgili tanimlik son çeyrek in belgili tanimlik 19th yüzyil e dogru simdiki gün ve ebilmek bölünmek iki dönem: belgili tanimlik dönem in belgili tanimlik inmek hareket mars yaninda efendim Sayyid Ahmed han (1817-1898) ve belgili tanimlik dönem müteessir efendim Mohammed Iqbal (1877-1938) izlemek yaninda belgili tanimlik terakkiperver hareket ve hareket in HalqaeArbabeZouq, yenilestirmek ve posta yenilestirmek. her nasil, mimber edepsiz Hali (1837-1914) bkz. be belgili tanimlik gerçek yenilik in belgili tanimlik Rumca can içinde Urdu siir. Hali's insaat katmak : 'DewaneHali', 'MaddoJazre Islam, 'MusaddaseHali' (1879), 'Shakwae arka (1887), 'MunajateBeva' (1886) ve 'Chup ki Dad' (1905). Hali showered belgili tanimlik kitabet yasam öyküsü ile a kusur bulan yaklasmak içinde onun yasam öyküsü 'HayateSaadi' ve 'HayateJaweed'. Hali was belgili tanimlik öncü in Rumca elestiri. onun 'Muqaddamae serbetoShaeri' bkz. be belgili tanimlik kurulus tas in Urdu elestiri.

Hirpalamak Shibli Naumani (1857-1914) bkz. be iyice düsünüp tasinmak ayni derecede belgili tanimlik baba in Rumca tarih içinde Urdu. o bkz. have üretmek birkaç insaat müstenit tarihsel arastirma, özellikle üstünde Islam tarih, begenmek 'Seeratun Nauman' (1892) ve 'Al Faruq' (1899). Shibli da üretmek önemli insaat begenmek 'Swanih Umari hirpalamak Rum', 'Ilmul Kalam' (1903), 'Muvazinae anasonoDabir' (1907) ve 'SherulAjam' (1899). Mohammed edepsiz Azad was an önemli muharrir ve sair in bu dönem. o laid belgili tanimlik kurulus in Rumca siir içinde Urdu. 'AabeHayat', 'SukhandanePars', 'DarbareAkbari' ve 'NazmeAzad' are biraz in onun digerlerinden iyi edebî insaat diger götürmek sair in Rumca dönem katmak Syyid Akbar Husain Akbar Allahabadi (1846-1921), kim bkz. have a özel yetenek için extempore beste in taslamali ve komik siir, Khushi Mohammed Nazi (1872-1944), kim bilesik 'Jogi' ve 'Pani Mein', efendim Allah Mohammed Iqbal (1873-1938), 'Durga Sahai Suroor' (d.1910), Mohammed Ali Jauhar (d.1931) ve Hasrat tiftik (d.1951). Iqbal's siir iç çamasiri birkaç evre in evrim dan romantik ('NalaeYateem' ve 'AbreGuhar Bar') e dogru güney Asya`ya ait milliyetçilik ('TasvireDard', 'Naya Shivala' ve 'Taranae arka) ve nihayet e dogru tava Islam ('Shakva', 'ShamoShair', 'Jawabe sallamak, 'Khizr eRah' ve 'Tulue Islam). Fani Badayuni (1879-1941), gölgelendirmek Azimabadi (1846-1927), Yagana degismek (18841956), Asghar gondol (18841936), Jigar Moradabadi (1896-1982), Akhtar kaçmak, Faiz Ahmed Faiz (1912-1985), mucize (1912-1950), N.M.Rashid (1910-1976), AkhtarulIman (b.1915), Ali sardalye Jafri (b.1913), Makhdoom Mohiuddin (1908 1969), Kaifi Azmi (b.1918), Jan Nisar Akhtar (1914-1979), sahih Ludhianvi (19221980), Majrooh Sultanpuri (1919-2000), Asrarul Haq Majaz (1911-1955), Nasir Kazmi, Ibne kiyiya ve Dr Kalim Ajiz si olmak almak belgili tanimlik Urdu siir e dogru yeni yükseklik.

A yeni üretme in sair ortaya çikmak çevrede belgili tanimlik altinci on yil in yirminci yüzyil. belgili tanimlik götürmek sair in bu üretme katmak Khaleelur Rahman Aazmi, Himyat Ali Shair, Balraj Komal, Ameeq Hanafi, Kumar pasa, Makhmoor adi geçen, Mazhar imam, Dr Mughni Tabassum, sürgün etmek, Munir Niyazi, Suleman Areeb, Aziz Qaisi, Saqi Faruqi, Iftekhar Arif, satis Ahmed, Qazi satis, mil asiri yorgunluk serbet, siddetle vurmak Nawaz, Akbar Hyderabadi, Waheed Akhter, Shaz Tamkanat, Zubair Razvi, Muztar Majaz, ezme Iqbal Tausifi, Zohra Nigah, Kishwar Naheed, Zahida Zaidi, Siddiqa eski ve diger.

Belgili tanimlik kisa öykü içinde Urdu began ile Munshi Premchand's 'SozeVatan' (1908). Premchand's kisa depolama örtmek âdeta a düzine güç dahil Prem Pachisi, Prem Battisi, Prem kutsal sarap bardagi, 'ZadeRah', 'Vardaat', 'Akhri Tuhfa' ve 'KhakeParvana'. Mohammed edepsiz kuskuyla ve Khwaja Ahmed Abbas are sayili bu mayanda götürmek isik in belgili tanimlik Urdu kisa öykü. belgili tanimlik terakkiperver hareket içinde Urdu kurmaca yazin kazanç kisa süre altinda Sajjad Zaheer (1905-1976), Ahmed Ali (1912-1994), Mahmooduz Zafar (1908-1994) ve abuk sabuk Jahan (19051952). Urdu muharrir begenmek Rajender söylemek Bedi ve Krishn avize (1914-1977) göstermek taahhüt e dogru belgili tanimlik Marksizm felsefe içinde onlarin yazi Krishn avize 'Adhe Ghante Ka Khuda' bkz. be bir in belgili tanimlik en anilmaya deger depolama içinde Urdu edebiyat. onun diger ün kisa depolama katmak 'Zindagi Ke Mor Par', 'Kalu Bhangi' ve 'Mahalaxmi Ka Pul'. Bedi's giyim esyasi 'Kot' ve 'Lajvanti' are ortasinda belgili tanimlik saheser in Urdu kisa öykü. Bedi's önemli insaat katmak toplama in kisa depolama, DanaoDaam Girhen, Kokh Jali ve Apne Dukh Mujhe Dedo etc., toplama in oyun 'Saat Khel' ve a roman Ek Chadar posta Si (1972). ocak rafi, Ismat Chughtai ve Mumtaz müftü biçim a farkli daglamak in Urdu muharrir kim çok güçlü üstünde belgili tanimlik " psikolojik öykü" içinde karsitlik e dogru belgili tanimlik "sociological öykü" in Bedi ve Krishn avize. biraz in Ismat Chughtai's götürmek kisa depolama are 'Chauthi Ka Jora', 'Do Hath', 'Lehren' ve 'Lihaf'. ocak rafi dagitmak içinde an sanatçi yol ile adl unconventional kul, begenmek cinsiyet, hangi were iyice düsünüp tasinmak tekinsiz yaninda belgili tanimlik Middleclass. onun 'Thanda Allah Allah, hangi dagitmak ile belgili tanimlik kul in necrophilia, tahil balyalari belgili tanimlik okuyucu sayisi. baska in ocak rafi övme lâyik insaat was 'Khol Do', hangi halat takimi belgili tanimlik korku in bölme. Ahmad Nadeem Qasmi (b.1915) bkz. be baska götürmek ad içinde Urdu kisa öykü. onun önemli kisa depolama katmak 'Alhamdo Lillah', 'Savab', 'Nasib' ve diger. içinde belgili tanimlik posta1936 dönem, belgili tanimlik muharrir ait belgili tanimlik HalqaeArbabeZauq üretmek birkaç iyi depolama içinde Urdu. Upender Nath Ashk (Dachi), Ghulam Abbas (Anandi). gerekli edepsiz, Anwar Sajjad, Balraj ana boru, Surender park ve Qurratul ain Haider (Sitaroun Se Aage, sirf Sanam han) are belgili tanimlik diger götürmek isik in Urdu kisa öykü birkaç götürmek kurmaca yazin muharrir ortaya çikmak dan belgili tanimlik kent in Hyderabad içinde belgili tanimlik ayni zamana ait kere, hangi katmak Jeelani Bano, Iqbal arkadas, Awaz Sayeed, Kadeer Zaman, MazhruzZaman ve diger.

Roman yazi içinde Urdu ebilmek var olmak izini sürmek e dogru Nazi Ahmed (1836-1912) kim bilesik birkaç roman begenmek mucizeulUrus (1869), BanatunNash (1873), TaubatunNasuh (1877), FasanaeMubtala (1885), IbnulWaqt (1888), Ayama (1891) ve diger. Pandit Ratan Nath Sarshar's (1845-1903) FasanaeAzad, birini zorla kaçirmak Halim pay (1860-1920's) Badrun Nisa Ki müzik ve donakalmis sadizm ki gölgelendirmek, Mirza Muhammed Hadi Ruswa's Umrao Jan Ada (1899) are biraz in belgili tanimlik büyük roman ve novelettes yazili sirasinda belgili tanimlik dönem. Niaz Fatehpuri (1887-1966) ve Qazi birini zorla kaçirmak Gaffar (1862-1956) were öteki yüksek erken romantik romanci içinde belgili tanimlik dil. her nasil, o was Premchand (1880-1936) kim güvenilir e dogru tanistirmak belgili tanimlik egilim in gerçekçilige iliskin içinde Urdu roman. Premchand was a verimli muharrir kim üretmek birkaç kitap onun önemli roman katmak çarsieHusn (1917), Allah AllaheAfiat, Chaugane acele, bayan hizmetçi e civa bilesigi ve Godan. Premchand's gerçekçilige iliskin was daha fazla dinçlestirmek yaninda belgili tanimlik muharrir in belgili tanimlik güney Asya`ya ait terakkiperver muharrir kurum begenmek Sajjad Zaheer, Krishn avize ve Ismat Chughtai. Krishn avize dürtmek Khet Jage (1952), Ek Gadhe Ki Sarguzasht (1957) ve Shikast are iyice düsünüp tasinmak ortasinda belgili tanimlik digerlerinden iyi roman içinde Urdu edebiyat. Ismat Chughtai's roman Terhi Lakir (1947) ve Qurratulain Haider's roman Aag Ka Darya are iyice düsünüp tasinmak ayni derecede önemli insaat içinde belgili tanimlik tarih in Urdu roman. Khwaja Ahmed Abbas, Aziz Ahmed, Balwant söylemek, Khadija gemi diregi, gerekli edepsiz are öteki önemli muharrir içinde Urdu içinde belgili tanimlik ayni zamana ait kere.

Urdu was degil kapatmak e dogru biricik belgili tanimlik Müslüman muharrir birkaç muharrir dan diger din da wrote içinde Urdu. çikik bu mayanda are Munshi Premchand, Firaq Gorakhpuri, Pandit Ratan Nath Sarshar (Fasana eAzad) ve Brij Narain Chakbast (1882-1926), kim bilesik Subhe Watan ve Tilok sans Mahrum (1887-1966), kim bilesik Andhi ve Utra Hua Darya, Krishn avize, Rajindar söylemek Bedi, Kanhaiyalal kapat, Upendar Nath Ashk, Jagan Nath Azad, Jogender arkadas, Balraj Komal ve Kumar pasa.

Akbar Allahabadi (1846-1921) was belgili tanimlik öncü ortasinda belgili tanimlik Urdu mizahçi ve taslamali hasmetli Lahori, Mehdi Ali han, Patras Bokhari (1898-1958), Mirza Farhatullah dilenmek, milurRahman, Azim Baig Chughtai, Ibne kiyiya, ezme Khwaja, ezme Ahmed Yousifi, K.L.Kapur, Amjad edepsiz, Mujtaba edepsiz, Himayatullah ve tilsim Khundmeri are öteki götürmek adas içinde belgili tanimlik tarla in gülünçlük.

Profesör Hafiz Mohammed katiksiz (1888-1945) fedakar uzun yil e dogru belgili tanimlik tarla in edebî elestiri. diger içinde bu tarla katmak Shaikh Mohammed Ikram (1907-1976), Sayyid Ihtesham edepsiz (1912 1976), Mohammed Hasan kuskuyla, bir tür biraAhmed Suroor, Mumtaz Husain, Masud Husain, sayrimsakurRahman Faruqi, Gopichand Narang, Mughni Tabassum (b.1930) ve diger.

Farhange-Asifya bkz. be belgili tanimlik ilk Urdu sözlük müstenit ilke in belgili tanimlik Rumca lexicography, hangi was üretmek yaninda hirpalamak Sayyid Ahmed Dehlvi (1846-1920) içinde 1892.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayfa son güncellestirmek: , Sunday, September 04, 2005 11:23:55 -0400